Kto som?

Kto som a aká bola moja cesta do politiky?

Volám sa Soňa Gaborčáková a pochádzam zo Starej Ľubovne. Som gréckokatolíčka, šťastne vydatá, matka jedného syna a celý svoj život som zasvätila pomoci deťom i mladým so zdravotným znevýhodnením. Profesionálnu dráhu som začala v roku 1999, kedy som stála pri zrode zariadenia Dom svätej Anny pre mladých so zdravotným postihnutím v mojom rodnom meste. Najprv ľudia iba neveriacky krútili hlavami, ale ja som bojovala zo všetkých síl. Keď sa obzriem za uplynulých 20 rokov existencie zariadenia vidím desiatky mladých, ktorým sme pomohli zlepšiť ich zdravotný stav alebo sociálnu situáciu. Napríklad mam pred sebou chlapca, ktorý prišiel na vozíku a dnes chodí. Mnohí z našich prijímateľov dokážu dnes samostatne fungovať, ísť si nakúpiť, nemajú strach z cudzích ľudí alebo miest. Spolu s kolegami sme vytvorili funkčný systém podpory pre rodiny, ktorým sa narodilo dieťa so zdravotným znevýhodnením.

Prečo som sa rozhodla vstúpiť do politiky?

So svojou bojovnosťou, vytrvalosťou a získanou niekoľkoročnou odbornou praxou som rozhodla podeliť s ďalšími. Začala som vnímať, že problémy nestačí vybojovať pre úzku skupinu ľudí, ktorí žijú okolo mňa. Pomoc je potrebná všade, kde sú trpiaci ľudia, pretože trpia aj seniori i ľudia ohrození chudobou. Na Slovensku máme sociálny systém, ktorý sa nekvalifikovanými zásahmi stáva chaosom, nespravodlivým a v konečnom dôsledku nefunkčným. Neexistujú služby pre odkázaných, kde by sa prepojil sociálny a zdravotný systém pre odbremenenie trpiacich. Systémové zmeny na zlepšenie života ľudí sa môžu realizovať iba vďaka politike. Preto som sa rozhodla vstúpiť do politického ringu. Veľmi si vážim, že vo voľbách 2016 som získala dôveru voličov a stala som sa poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky. 

Ako som naložila s dôverou voličov?

Kandidovala som ako nezávislá osobnosť za hnutie OĽANO, aby som hájila záujmy tých najzraniteľnejších. Stále som bola zástancom poctivej systémovej práce, ktorá je postavená na odbornosti a bez populizmu. V politike je dôležité, aby bol poslanec stotožnený s prioritami politickej strany, a zároveň so spôsobom presadzovania nových riešení. Preto som v júni ukončila spolu s ďalšími kolegami spoluprácu s hnutím OĽANO.
 
Veľmi som zvažovala ako naložím s dôverou voličov, dokončím rozbehnutú prácu, a zároveň nezradím pre mňa zásadné životné hodnoty. Nakoniec som začiatkom augusta prijala ponuku na odbornú spoluprácu s mimo parlamentným KDH, ktoré považujem za stabilnú politickú stranu. Ak mám s niekým rokovať, musí mať otvorené karty a KDH ich otvorilo. V KDH momentálne pracujem na odborných témach v oblasti sociálnej politiky. Teda na systémových zmenách nevyhnutných, aby som ľuďom pomohla na celom Slovensku, ako som pomohla trpiacim v regióne, kde žijem a pracujem. Držte mi palce.

Volám sa Soňa Gaborčáková som odborníčka na sociálnu politiku.
Ak chcete, aby sa ľudská dôstojnosť stala prioritou sociálnej politiky voľte číslo 15 KDH. Moje číslo je rovnako 15.