Vláda sa nezastala našincov pracujúcich v Rakúsku dostatočne

Slovensko musí vyjadriť jasné kritické stanovisko k rakúskemu návrhu, ktorý má mať dopad aj na ľudí od nás. Do Rakúska odišlo alebo dochádza za prácou veľa ľudí. Návrh rakúskeho zákona upravuje výšku rodinných prídavkov  pracujúcich cudzincov, ktorých deti nežijú v Rakúsku, čím ich diskriminujú v porovnaní s ich zahraničnými kolegami.

Takzvanú indexáciu, ktorá má postihnúť najmä rodiny pracovníkov z krajín ako sú Slovensko, Maďarsko, Rumunsko či Bulharsko, chce preskúmať Európska komisia. Cieľom je zistiť či príslušný rakúsky návrh zákona je v súlade s právom EÚ. Naši vládni poslanci zatiaľ len ticho mlčia. Slovensko zareagovalo len mierne, pričom v Rakúsku pracuje takmer 40-tisíc opatrovateliek a ďalšie tisícky stavbárov, zdravotných sestier alebo ľudí pracujúcich v službách. Vláda by mala zastávať pozíciu, že Rakúsko porušuje pravidlá v EÚ a kritickým stanoviskom sa zastať našich pracujúcich v Rakúsku. Riešením by boli aj diplomatické vyjednávania, ktoré by mohli priniesť výnimky z tohto opatrenia.

 

REAKCIA NA:

Rakúsko chce znížiť prídavky na deti žijúce v zahraničí. Zmeny sa dotknú aj Slovákov

Rakúsko sa napriek obavám zo strany EÚ chystá znížiť rodinné prídavky na deti žijúce v zahraničí. Pravicovo-konzervatívna vláda predstavila v stredu vo Viedni príslušný návrh zákona, informuje agentúra DPA.

Navrhované škrty by mali postihnúť predovšetkým rodiny, ktorých deti žijú na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Deti žijúce vo Švajčiarsku alebo Belgicku naopak v budúcnosti dostanú – s ohľadom na vyššie životné náklady – viac peňazí, píše DPA.

Rodinné prídavky pre rodičov pracujúcich v Rakúsku sa – v prípade schválenia predmetného zákona parlamentom – majú s platnosťou od roku 2019 prispôsobiť výške životných nákladov v domovských krajinách.

Zdroj: TASR/Hospodárske noviny

Viac na: https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-ekonomika/1738246-rakusko-chce-znizit-pridavky-na-deti-zijuce-v-zahranici-zmeny-sa-dotknu-aj-slovakov