Zamestnancov verejnej správy vláda chlácholí sľubmi

Expremiér Robert Fico viackrát verejne prisľúbil, že platové tarify verejných zamestnancov budú upravené od januára 2019. Minister práce Ján Richter už 23. novembra 2017 deklaroval, že nemá záujem na tom, aby boli zamestnanci štátnej a verejnej správy ohodnotení horšie, ako súkromná sféra, ktorá ponúka lepšie podmienky.

Problém je, že napriek obom vyhláseniam sa do legislatívnych úloh vlády na rok 2018 úprava platov vôbec nezaradila. Úrad Vlády zaradil tieto úpravy až po hromadnej pripomienke, ktorú inicioval opozičný poslanec. Zvyšovanie platov by sa malo týkať zhruba 28-tisíc zamestnancov pri výkone prác vo verejnom záujme.

Pocit nedocenenia a chudoby je na Slovensku silný práve u strednej vrstvy. Slovenská ekonomika jednosmerne zameraná na automobilový priemysel nedáva ľuďom s humanitným a kreatívnym vzdelaním veľa príležitostí, a tak sú najmä v ekonomicky slabých regiónoch často nútení pracovať vo verejnej správe za nízke platy.

Ministerstvo práce nedostatočne akčným stimulovaním trhu práce tiež spôsobuje, že je v tejto oblasti málo pracovných príležitostí. Následne to ešte zhoršuje tým, že donekonečna odďaľuje úpravu tabuľkových taríf. Obávam sa, že aj vynechanie z úloh na rok 2018 malo znamenať, že by sa zvyšovanie platov zamestnancov posunulo opäť o niekoľko mesiacov, alebo o rok.

 

REAKCIA NA:

Odborári žiadajú úpravu platov vo verejnej správe, nevylučujú ani štrajk

Ak si vláda nesplní túto povinnosť, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR nevylučuje aj možný štrajk. Odborári vyzývajú vládu k tomu, aby si splnila záväzok z Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa a predstavila návrh na úpravu tabuľkových platov vo verejnej správe. Vládny kabinet tak pritom mal urobiť do konca marca tohto roka. „Prijali sme uznesenie, že ešte jedenkrát sa treba stretnúť s vládou SR. V prípade, že sa s ňou nedohodneme, budeme zvažovať ďalšie právne kroky. Je možných veľa postupov, ktoré môžu skončiť až vyhlásením štrajkovej pohotovosti,“ priblížil po stredajšom rokovaní Rady predsedov odborových zväzov KOZ SR Jozef Kollár.

Odborári tak budú čakať na návrh z dielne Úradu vlády SR. „My nechceme navrhnúť vláde nič. Ona má navrhnúť nám, aby sa odstránila päťročná deformácia tabuliek, pri ktorých zamestnanci verejnej správy po ôsmu triedu sú platení pod minimálnu mzdu,“ upozornil Kollár s tým, že tento návrh „očakávajú odborári ihneď“ a nedávajú vláde žiadny termín.

Zdroj: Denník Pravda

Viac na: https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/464714-odborari-ziadaju-upravu-platov-vo-verejnej-sprave-nevylucuju-ani-strajk/