Pred rokmi Fico hovoril o potravinových balíčkoch ako o ponižujúcej pomoci. Dnes mu to nevadí

V tomto období sa spustila ďalšia fáza distribúcie potravinových balíčkov, ktoré smerujú prevažne na východ krajiny. Premiér Fico sa pravidelne chváli, ako sa našej ekonomike darí a aké skvelé výsledky dosahujeme. Bohužiaľ, 85-tisíc potravinových balíčkov pre 36-tisíc rodín na pokraji chudoby vravia o inom.

Projekt potravinovej pomoci je určený najodkázanejším osobám a je financovaný Európskou úniou. V balíčku je 21 základných potravín, pričom prijímateľov určuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Veľmi dobre si pamätáme na postoj premiéra počas svojho pôsobenia v opozícii, kedy ostro kritizoval takúto podporu. Sám tvrdil, že Slovensko nie je rozvojová krajina, v ktorej sú ľudia odkázaní na takúto ponižujúcu pomoc. Teraz, keď sa nám podľa neho darí, je to zrazu v poriadku.

Celý projekt ako aj pomoc chudobným je na pleciach tretieho sektora. Na distribúcii potravinových balíčkov sa podieľajú mimovládne organizácie – Slovenská katolícka charita, Slovenský červený kríž a Charita sv. Alžbety, ktoré v mnohých prípadoch aj mimo projektov suplujú pomoc chudobným rodinám za štát. Zhoršuje sa prístup k službám, sociálnej ochrane a nedvíha sa sociálny štandard rodín s viac ako dvomi deťmi. Najviac balíčkov, 26-tisíc, smeruje do košického kraja, o niečo menej do prešovského kraja a trojicu uzatvára banskobystrický kraj, kde na potraviny čaká vyše 18-tisíc prijímateľov.

Neriešenie prehlbujúcej sa chudoby na Slovensku a nesystémové zmeny dokazuje podľa Gaborčákovej aj pridanie ďalších okresov do zoznamu najmenej rozvinutých. Včera podpísal prezident Andrej Kiska novelu zákona, ktorou sa do zoznamu pridávajú okresy Snina a Košice-okolie. Opäť sú to okresy východného Slovenska, ktorým sa má venovať osobitná pozornosť. Bohužiaľ, sú to iba fakty na papieri a ľudia reálnu pomoc a podporu nepociťujú. Strana Smer je pri moci už desať rokov, ťaží z hospodárskej konjunktúry, a preto na ľudí z týchto regiónov mala myslieť skôr a systémovejšie. Žiaľ, naši občania sú stále odkázaní na pomoc hradenú z Bruselu, podľa Roberta Fica ponižujúcu.

Prehlbujúce sa rozdiely medzi východom a západom krajiny dokazujú aj počty ľudí v hmotnej núdzi. Podľa najnovších štatistík ÚPSVaR sa počet poberateľov dávky v hmotnej núdzi v mesiaci január vyšplhal takmer na 78-tisíc. Spoločne s posudzovanými rodinnými príslušníkmi je to vyše 170-tisíc osôb. Najvyšší podiel je už tradične v okresoch východného Slovenska – Revúca, Rimavská Sobota a Gelnica. V bratislavskom kraji je to len 2000 osôb. Na Slovensku máme 70-tisíc detí, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Štát len za uplynulý mesiac vynaložil viac ako jeden milión eur na dotáciu na stravu pre 60-tisíc detí, čo sa dá riešiť inak ako cez dotáciu na stravu. Ak by sa zvolila zo strany štátu iná forma riešenia stravovania detí v hmotnej núdzi, umožnili by sme najesť sa týmto deťom viackrát denne nie iba raz.

 

REAKCIA NA:

Rozdávali potravinové balíčky: Pozrite si, čo všetko obsahujú

Sú v núdzi a zíde sa im každá pomoc. Tisíce ľudí na Slovensku dostávajú už v týchto dňoch potravinové balíčky. Najviac ich každoročne smeruje na východ krajiny. Nielen v hladových dolinách či rómskych osadách na východe. Ľudia v núdzi žijú aj v druhom najväčšom meste Slovenska. Napríklad aj vdova so synom dostala potravinový balíček.

„Syn dostáva balíček od tej doby, čo je zdravotne chorý, aj to málo, čo tam je, nám veľmi pomôže,“ povedala prijímateľka pomoci Zuzana Rusinková. Olej, múka či ryža. V balíčku je 21 základných potravín, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi. „Sa mi zdravie podlomilo, už som si peniažky nevedela zarobiť tak, ako predtým. Tým pádom som bola odkázaná na pomoc,“ dodala prijímateľka pomoci Adriana Rudá.

Po chaotickom spustení potravinovej pomoci pred pár rokmi dnes veci vyzerajú inak. Prijímateľov pomoci vytipuje Ústredie práce a sociálnych vecí. Až 85-tisíc balíčkov financovaných Európskou úniou tohto roku dostane viac ako 36-tisíc rodín. Najviac balíčkov pôjde do Košického a Prešovského kraja – spolu takmer 50-tisíc, za nimi nasleduje Banská Bystrica, no a najmenej ľudí ich potrebuje na západe krajiny – v Bratislavskom, Trnavskom, či Žilinskom kraji.

Zdroj: tvnoviny.sk