Gaborčáková chce dofinancovať sociálne služby sumou 20 miliónov eur

Gaborčáková chce dofinancovať sociálne služby sumou 20 miliónov eur

Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu chce dofinancovať oblasť sociálnych služieb sumou 20 miliónov eur.

Nezaradená poslankyňa Soňa Gaborčáková je presvedčená o tom, že v rozpočte by sa malo počítať s vyššími zdrojmi na dofinancovanie sociálnych služieb. Navrhla presunúť do tejto oblasti 20 miliónov eur prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k návrhu rozpočtu verejnej správy.

„Nerozumiem, prečo výdavky na aktívne opatrenia trhu práce neklesajú, naopak, sa zdvojnásobujú,“ podotkla Gaborčáková. Podľa nej v súčasnosti dominuje ponuka práce nad dopytom a v takejto situácii je podľa nej zvyšovanie výdavkov na aktívne opatrenia trhu práce iracionálne.

Prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu chce dofinancovať oblasť sociálnych služieb sumou 20 miliónov eur. Zdroje sa majú presunúť z operačného programu Ľudské zdroje do programu zameraného na podporu sociálnych služieb. „Rapídne sa zvyšuje minimálna mzda, ľudia odchádzajú z profesií, ako sú opatrovateľky. Nedokážeme ustrážiť ani dopyt po týchto službách. Najväčším problémom je starnutie obyvateľstva. Pre mnohé osoby odkázané na pomoc iných je sociálna služba nedostupná z kapacitných aj finančných dôvodov,“ uviedla Gaborčáková.

Výhrady k hospodáreniu štátu, ale aj k opatreniam v sociálnej oblasti má tiež nezaradená poslankyňa Veronika Remišová. Vláda sa podľa nej bezhlavo zadlžuje a Slovensko „je v rukách zahraničných bánk, ktoré mu požičiavajú“„Rozpočet je postavený na vode. Vláda si požičiava peniaze na základnú prevádzku štátu. Výstavba a obnova nemocníc rovná sa pokles, rovnako je to aj v prípade výstavby ciest a bývania. Toto je rozpočet sociálnej vlády,“ vyhlásila Remišová. Za jedno z najväčších zlodejstiev existencie samostatného Slovenska označila tender na výber mýta. Peniaze podľa nej v rôznych oblastiach chýbajú, lebo „vláda realizuje obrovské ‚zlodejiny'“.

Na mýtny tender súkromnej firme ide od štátu podľa jej slov viac ako 700 miliónov eur. Napríklad rodinné prídavky sa však za vlády Smeru-SD zvýšili za štyri roky o 1,43 eura. „Toto je sociálna vláda, ktorá sa stará o rodiny, rodičov, ale, samozrejme, to nebráni tomu, aby sa rozkrádali verejné financie na obrovských tendroch a kauzách,“ dodala Remišová s tým, že vláda sa zaviazala k vyrovnanému hospodáreniu aj v programovom vyhlásení a porušila ho. Remišová zároveň uviedla, že bude hlasovať proti návrhu rozpočtu. „Každá normálna vláda by v prvom rade šetrila sama na sebe a snažila sa dávať peniaze občanom. Naopak, táto vláda okráda občanov a zbytočne rozhadzuje peniaze na nepotrebné veci,“ dodala Remišová.